#1 2010-09-05 12:38:53

Tomek

http://ifotos.pl/img/admin_nnaesx.png

Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 18
Punktów :   

Odblokowanie Mnożnika Na Rożnych Procesorach

Odblokowanie Mnożnika Na Rożnych Procesorach



Wiele osób wkraczających w świat overclockingu często po opanowaniu sztuki podnoszenia magistrali i kontroli napięć vcore zaczyna myśleć jak można odblokować mnożnik procesora by uzyskać dodatkowe możliwości overclockerskie. Część z was zapewne mogła już wielokrotnie spotkać się z procesorami, na których nie ma blokady mnożnika – starsze typy procesorów nie były w ten sposób zabezpieczane.

Zacznijmy od tego że mnożnik jest domyślnie  blokowany dla bezpieczeństwa samego procesora i musimy być świadomi tego faktu że procesor został specjalnie tak zaprojektowany by nie  można było zmienić mnożnika (każda kolejna generacja jest coraz to lepiej zabezpieczona przez próbami odblokowywania mnoznika).



Co do procesorów Intela to ja najchętniej odradził bym od razu próby odblokowywania mnożnika. Sprawa wygląda owiele lepiej w wypadku procesorów AMD i na ich podstawie pokrótce opisze metodę odblokowania mnożnika.



Blokadę mnożnika w procesorach AMD Athlon i Durom możemy zdjąć ingerując fizycznie w ciało procesora (manualne zdolności i precyzja mile widziane). Do tego zadania jest nam potrzebny ołówek, którym musimy zamalować mostki L1. Ołówek a raczej znajdujący się w nim grafit jest przewodnikiem prądu. Do precyzji wykonania tego zadania grubość grafitu nie powinna przekroczyć 0.5mm.

Na procesorach z zablokowanym mnożnikiem wszystkie mostki L1 są rozwarte (nie mają ze sobą fizycznego połączenia) a naszym celem jest ich połączenie.

By połączyć mostki musisz odnaleźć i ostrożnie zamalować ołówkiem mostki, co spowoduje zwarcie ich ze sobą. Jeśli zabieg ten wykonamy dobrze to będziemy mieli odblokowany mnożnik na naszym procesorze.

Z tego, co udało mi się znaleźć w sieci podobnie możemy postąpić z athlonami z serii XP z tą różnicą że nie wykonamy już tego zabiegu ołówkiem ponieważ nie daje to już tak dobrych efektów. W wypadku tych procesorów najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przewodzącego lakieru (z dodatkiem srebra lub miedzi) stosowanego w serwisach elektronicznych. Nie jest to niestety już taki łatwy proces, ponieważ konstruktorzy procesora stworzyli na jego powierzchni wypalone laserem rowki które należy przed zabiegiem wypełnić np. kropelką w celu stworzenia izolacji, w przeciwnym razie nasze zabiegi nie dadzą pożądanego efektu. Gdy zakończymy proces izolacji musimy obmyślić patent na naniesienie lakieru na mostki L1 i w tym momencie spotkałem się z dwoma tezami a mianowicie niektórzy nanoszą z olbrzymią precyzją kropelki lakieru na igle na powierzchnie procesora – w tym wypadku musimy robić to tak by lakier nie wysechł nam na igle i byśmy nie nanieśli zbyt dużej ilości lakieru i tym samym nie spowodowali zwarcia.

Druga metoda polega na stworzeniu maski/zasłony z wyciętymi „szparkami” które by przepuściły lakier w odpowiednich miejscach – jest to również dość trudny i precyzyjny zabieg ponieważ musimy zakryć całą powierzchnię procesora i w precyzyjnie dobranych miejscach naciąć szparki a następnie spryskać powierzchnię lakierem poczym możemy zdjąć naszą maskę. W obu wypadkach rzeczą najważniejszą jest precyzja wykonanego zabiegu i jeśli trzęsą się nam ręce to mamy spory problem.



Twórcy procesorów coraz bardziej i dokładniej starają się zablokować możliwość ingerencji w mnożnik procesora, co widać wraz z wchodzącymi nowszymi procesorami. W ich wypadku połączenie mostków prowadzi do blokad na innych poziomach a jeśli nawet uda nam się połączyć inne mostki to najprawdopodobniej stracimy poprawną identyfikację procesora.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.heavenandhell.pun.pl www.nithrp.pun.pl www.reborn-clan.pun.pl www.ngelf-scripts.pun.pl www.wyjazddoaustrii.pun.pl