Tomek - 2010-09-05 12:46:19

Wydajne ch³odzenie




Wszyscy wiemy, i¿ bardzo istotn± spraw± w dobie dzisiejszych komputerów jest ich odpowiednie ch³odzenie.

Je¶li zamierzamy bawiæ siê w overclocking/tuning komputera to sprawa zapewnienia optymalnego odprowadzenia ciep³a jest jednym z najwa¿niejszych punktów naszego dzia³ania.



W tym artykule nie bêdê zbytnio rozwija³ tematu Water Coolingu, poniewa¿ jest on szerzej opisany w innym artykule.

Trochê prawdy by wyprowadziæ czê¶æ ludzi z b³êdu, i¿ temperatura powietrza otaczaj±cego komputer ma znacz±cy wp³yw na jego pracê i niema sensu wieszaæ wiatraków t³ocz±cych powietrze do wnêtrza obudowy, gdy na zewn±trz temperatura jest do¶æ wysoka. Dodatkowo musze jeszcze dodaæ, ¿e zamontowanie jednego wiatraka dodatkowego nie da ¿adnego widocznego efektu przyspieszenia pracy komputera. Prawd± jest, ¿e im ni¿sza temperatura tym wy¿sza wydajno¶æ tyle, ¿e by to odczuæ trzeba naprawdê zmniejszyæ temperaturê procesora jak i ca³ego komputera, o co najmniej kilkana¶cie stopni a najlepiej zbli¿yæ siê do granicy 0 stopni b±d¼ nawet j± przekroczyæ (tyle, ¿e do tego celu trzeba pomy¶leæ ju¿ o ma³ej ch³odziarce itd..). Twierdzenie, ¿e dokupiê wiatraków a mój komputer bêdzie pracowa³ szybciej jest b³êdne. Dokupienie wiatraków pozwala na stabiln± pracê komputera, zwiêkszenie cyrkulacji wewn±trz obudowy oraz pomaga utrzymaæ ni¿sz± temperaturê nawet, gdy komputer pracuje pod du¿ym obci±¿eniem (w stresie). Komputery ze s³ab± cyrkulacj± powietrza czêsto w upalne dni potrafi± siê same wy³±czaæ nawet, gdy nie pracuj± pod obci±¿eniem. Dziêki odpowiedniemu ch³odzeniu umo¿liwicie pracê swojego komputera w upale nawet pod wysokim obci±¿eniem. Dodatkowo dodam jeszcze, ¿e wiatraki zamontowane na obudowie nie ch³odz± komputera – wiatrak wt³oczy powietrze o temperaturze zale¿nej od temperatury otoczenia (temperatura powietrza wt³oczonego do wnêtrza komputera z zewn±trz jest niewiele ni¿sza od tej z zewn±trz). Celem jest szybkie przet³aczanie du¿ych mas powietrza przez wnêtrze komputera, co dopiero daje efekt szybkiego odprowadzenia ciep³a z nagrzanych komponentów. Jeszcze jedna prawda – zapewniaj±c dobre ch³odzenie i nisk± temperaturê mo¿emy przed³u¿yæ ¿ywotno¶æ komponentów komputera.

Zacznijmy od podstaw, czyli od miejsca, w którym stoi nasz komputer. Komputer powinien staæ w miejscu gdzie ma du¿± dostêpno¶æ do ch³odnego powietrza, nie powinien staæ gdzie¶ zamkniêty w szafce czy miêdzy meblami. Niefortunne ustawienie komputera spowoduje, i¿ bêdzie on w kó³ko przet³acza³ coraz to bardziej rozgrzewane powietrze, co spowoduje wzrost temperatury wszystkich podzespo³ów wewn±trz komputera. Pamiêtajmy równie¿ o tym ¿eby nasz komputer by³ tak ustawiony by wloty/wyloty powietrza w obudowie nie by³y zas³oniête.

Je¶li ju¿ ustawili¶my nasz komputer tak by mia³ ca³y czas dostêp do zasobów powietrza to czas zabraæ siê za jego obudowê. Obecne obudowy czêsto maj± ju¿ wcze¶niej przygotowane otwory wlotu/wylotu powietrza pod nasze wiatraki. Je¶li tak owych nie posiadamy to mo¿emy spróbowaæ wykonaæ je sami dostêpnymi ¶rodkami. Je¶li zamierzacie zakupiæ now± obudowê ju¿ z gotowymi otworami to od razu polecam kupowanie ¶rednich b±d¼ du¿ych obudów. Je¶li chcemy by nasz komputer mia³ dobr± cyrkulacje powietrza to zapomnijcie o ma³ych ciasnych obudowach. Obudowa musi byæ du¿a by powietrze w niej przep³ywa³o bez zak³óceñ. Ma³e obudowy pozostawiaj± ma³o miejsca na ch³odne powietrze i czêsto doprowadzaj± komputer do twardego zamkniêcia (awaryjne zamkniecie na skutek przegrania), poniewa¿ ca³± ich powierzchnia po pewnym czasie jest wype³niona gor±cym powietrzem.
Jak powinno wygl±daæ rozmieszczenie otworów na wiatraki w obudowie? Standardem jest ju¿ by na tylniej ¶cianie obudowy wisia³ wiatrak najlepiej 120x120 mm odpowiedzialny za szybkie odprowadzenie ciep³a, je¶li to mo¿liwe suficie obudowy (górna blacha) powinni¶my równie¿ za³o¿yæ tego typu wentylator wyrzucaj±cy powietrze na zewn±trz – ciep³e powietrze zawsze unosi siê do góry. Obecne zasilacze do komputerów czêsto maj± wlot powietrza zasysaj±cy wewn±trz komputer na swojej podstawie i wylot skierowany za komputer – mo¿e nam zast±piæ w pewnej mierze wiatrak zamontowany na górnej powierzchni obudowy, poniewa¿ zasilacz spe³nia jego rolê (zasysa gor±ce powietrze przet³aczaj±c przez siebie i wyrzucaj±c na zewn±trz obudowy). Niektóre obudowy umo¿liwiaj± monta¿ nawet 2 wiatraków na tylniej ¶cianie – jest to jeszcze lepsze rozwi±zanie dla nas – mo¿emy z podwójn± si³± wyrzucaæ gor±ce powietrze albo ograniczyæ prêdko¶æ obu wiatraków tak by by³y nies³yszalne a nadal spe³nia³y t± rolê. To o usuwaniu powietrza z wnêtrza obudowy ju¿ wiemy, teraz czas je wt³oczyæ. Ch³odne powietrze jest zawsze przy pod³odze, wiêc logicznie najlepiej by by³ gdzie¶ na spodzie wentylator, który jest w stanie je zassaæ do swojego wnêtrza – je¶li komputer stoi na jaki¶ nó¿kach/rolkach to ten pomys³ jest jak najbardziej realny, je¶li stoi p³asko na pod³odze to zapomnijmy o tym rozwi±zaniu. Obecnie wiêkszo¶æ obudów komputerowych ma przygotowane otwory wlotowe na wysoko¶ci naszego procesora a niektóre posiadaj± wlot równie¿ na wysoko¶ci karty graficznej. Procesor i karta graficzna to 2 najbardziej rozgrzewaj±ce siê elementy naszego komputera, dlatego bêd± g³ównymi czynnikami grzewczymi, których temperaturê musimy zminimalizowaæ. Je¶li nasza obudowa posiada przygotowane otwory pod wiatraki na wysoko¶ci procesora i/lub karty graficznej to bez dyskusyjnie wieszamy tam wiatraki, które bêd± t³oczyæ ch³odne powietrze z zewn±trz do wnêtrza obudowy. W niektórych przypadkach przewidziano równie¿ to, ¿e dyski HDD te¿ do¶æ mocno siê rozgrzewaj±, wiêc np. Chieftec w swoich obudowach pozostawia miejsce na wiatraki t³ocz±ce powietrze w³a¶nie na dyski twarde. Je¶li mamy takowe miejsca przygotowane to równie¿ zalecam zawieszenie tam wiatraków (Chieftec na wysoko¶ci dysków przewidzia³ a¿ 3 wiatraki 92x92 mm). Jest jeszcze jedno miejsce przewidziane przez niektórych producentów obudów komputerowych na monta¿ wiatraków a mianowicie przednia ¶ciana obudowy. Jest to ju¿ rzadsze miejsce wystêpowania wiatraków, ale jak najbardziej odpowiednie.

Jak dot±d przygotowali¶my sobie miejsce gdzie nasz komputer bêdzie mia³ dostêp do zasobów powietrza oraz obudowê z wiatrakami, które bêd± t³oczyæ i wyrzucaæ powietrze. Teraz czas za wnêtrze komputera.

Je¶li ju¿ zakoñczyli¶my monta¿ wiatraków to przechodzimy do wnêtrza obudowy.
Je¶li nasza obudowa jest ma³a lub moc naszych wiatraków nie da poka¼nego efektu to musimy zadbaæ o odpowiednie rozmieszczenie naszych kabli wewn±trz obudowy. Je¶li mamy sporo lu¼no wisz±cego okablowania to polecam spi±æ je w jedn± ca³o¶æ ta¶mami b±d¼ innymi zaciskami, ewentualnie wszystkie kable wsun±æ do rurek gdzie nie bêd± zak³óca³y cyrkulacji powietrza (na rynku komputerowym s± dostêpne tego typu rurki). Czê¶æ wspó³czesnych zasilaczy ma swoje kable wyprowadzone w otulinach/siateczkach tak by równie¿ nie pl±ta³y siê po obudowie. Je¶li mamy wiêksz± obudowê i do¶æ du¿± moc ogóln± wiatraków to nie³adnie rozmieszczone okablowanie nie bêdzie ju¿ stanowi³o takiego du¿ego problemu, ale równie¿ mo¿na je pospinaæ w jedn± ca³o¶æ.

Nasza komputer wydaje siê ju¿ byæ do¶æ dobrze przygotowany do odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Teraz czas przej¶æ do ch³odzenia jego podzespo³ów.

Na pocz±tek zacznê nie od najczê¶ciej pomijanych elementów grzewczych, którymi s± ko¶ci pamiêci ram, dyski, chipset p³yty g³ównej.

Nie wiem, czemu te elementy tak czêsto s± pomijane w ch³odzeniu komputerów, ale my ich nie pominiemy.

Ko¶ci pamiêci ram/ddram itp.. mo¿emy ch³odziæ bezg³o¶nie radiatorami miedzianymi – s± na ryku dostêpne radiatory na ca³e ko¶ci ram oraz zestawy mniejszych radiatorów na poszczególne pamiêci na danej ko¶ci.

Chipsem p³yty g³ównej – to ju¿ chyba najczê¶ciej pomijany fragment w naszym komputerze a jednak do¶æ ³adnie potrafi±cy siê grzaæ. Pomimo ma³ej popularno¶ci w ¶ród osób zajmuj±cych siê ch³odzeniem komputerów do ch³odzenia chipsetu mamy ca³y zestaw odpowiednich radiatorów z wiatrakami oraz bez nich. Wystarczy popytaæ w odpowiednich sklepach i bêdziemy mieli ³adny wybór.

Dyski twarde mo¿emy ch³odziæ specjalnymi przystawkami z wiatrakami, które t³ocz± na jego górn± powierzchniê powietrze, ewentualnie mo¿emy zaopatrzyæ siê w specjalne kieszenie, które ch³odz± dysk ze wszystkich stron – takie kieszenie wraz z dyskiem w tym wypadku s± montowane ju¿ w komorach na napêdy optyczne CD/dvd (5.25”). Z tego, co s³ysza³em przystawki z wiatraczkami, o których wspomnia³em nie daj± dobrego efektu – to s± tylko pog³oski, sam tego nie sprawdza³em. Je¶li mamy obudowê z wiatrakami skierowanymi na t³oczenie powietrza na dyski to nie ma potrzeby przek³adaæ dysku do specjalnych kieszeni czy kupowaæ tego typu przystawki. Je¶li mamy dysk w takim miejscu gdzie wiatraki ca³y czas pchaj± na niego powietrze a chcemy zapewniæ mu jeszcze trochê lepsze ch³odzenie to polecam zastosowanie jakiego¶ radiatora na nim. Prawdê mówi±c nie spotka³em siê z radiatorami przygotowanymi specjalnie do roli pasywnego (bezg³o¶nego) ch³odzenia dysków, ale mo¿ecie przystosowaæ radiatory z innych starych urz±dzeñ itp… ja sam znalaz³em spore radiatory w moich zasobach piwnicznych (s³u¿y³y do ch³odzenia maszyn przemys³owych) i obecnie jeden z nich spe³nia rolê radiatora odprowadzaj±cego ciep³o z dysku.

Mo¿emy dodatkowo dokupiæ ma³e radiatory z podstawk± przylepn± i przymocowaæ ja na niektórych elementach naszej p³yty g³ównej b±d¼ innych podzespo³ów.

Do ch³odzenia procesora oraz karty graficznej mamy nie lada wybór przeró¿nych radiatorów wentylatorów itp… Raczej przy procesorze i karcie graficznej stan ch³odzenia zale¿y bardziej od zasobno¶ci naszego portfela. S± bloki na procesor, które potrafi± ch³odziæ go pasywnie a gdy trzeba mo¿emy zamontowaæ na nim wiatraki. To samo tyczy siê karty graficznej s± zestawy pasywnego ch³odzenia a jeszcze wiêcej jest zestawów z wiatrakami.

Co do water coolingu jest to do¶æ droga zabawa a czêsto nie daje lepszego efektu od ch³odzenia powietrzem. Water cooling jest równie¿ zale¿ny od temperatury go otaczaj±cej, na ch³odnicach czêsto wisz± wiatraki, same porz±dne bloki wodne na procesor przekraczaj± cenê najwydajniejszych uk³adów ch³odz±cych powietrzem a dodatkowo ca³y WC zajmuje trochê miejsca wewn±trz obudowy. Przy tak skonstruowanym komputerze jak stara³em siê wam przedstawiæ powinni¶my uzyskaæ do¶æ du¿± cyrkulacjê powietrza w jego wnêtrzu i zastosowanie w takim zestawieniu WC w niektórych przypadkach mo¿e mijaæ siê z celem.
Ja osobi¶cie pozostaje na razie na ch³odzeniu powietrzem, poniewa¿ swojego procka 3.0 mogê ch³odziæ pasywnie i pracuje wszystko jak nale¿y w obudowie ca³kowicie opartej o ch³odne powietrze.

Na sam koniec dodam jeszcze, ¿e istniej± programy, których celem jest potocznie „ch³odzenie procesora”. Procesor jest ch³odzony programem poprzez wykonywanie instrukcji HALT. Taki program mo¿ecie znale¼æ w naszym downloadzie (kategoria: Tuning komputera) pod nazw±: CpuCool.

Po takim przygotowaniu komputera mamy pewno¶æ, ¿e cyrkulacja powietrza wewn±trz obudowy jest dobra i ze komputer nie miesza ci±gle tego samego coraz cieplejszego powietrza, lecz ma zawsze dostêp do ¶wie¿ych ch³odniejszych zasobów z zewn±trz. Dodam jeszcze, i¿ taki zestaw mo¿e wydzielaæ trochê ha³asu - w zale¿no¶ci od zastosowanych wiatraków. Je¶li kto¶ woli wydajny sprzêt i ha³as nie gra roli to ma du¿e pole do popisu. Je¶li zale¿y wam by by³ cichszy to polecam zastosowanie cichych wiatraków, ewentualnie mat wyg³uszaj±cych oraz silikonowych poch³aniaczy drgañ. Dodatkowo dodam, ¿e spora liczba wiatraków mo¿e zasysaæ kurz z, zewn±trz wiêc przemy¶lcie zastosowanie dostêpnych na rynku komputerowym filtrów przeciw kurzowych.

www.powinnoscasg.pun.pl www.waleczniwojownicy.pun.pl www.gramy24.pun.pl www.elitetheelite.pun.pl www.sheisvamp.pun.pl